Ile razy zdarzyło się, że najlepszą zabawą dla dzieci było mazanie długopisem po wszystkich meblach jakie najmłodsi znaleźli na drodze? Szafki, kanapy.. Nie mówiąc już o pomazaniu sobie ubrania. Ile razy zdarzyło się, że długopis rozlał się w kieszeni? Zapewne każdy przynajmniej raz zastanawiał się w jaki sposób można usunąć takie plamy i doświadczył, że to wcale nie jest proste, bo zwykła woda z mydłem tutaj nie pomoże. Zwłaszcza jeśli one powstały na ubraniach.
Dobrym sposobem na usunięcie plam z tuszu jest użycie alkoholu. Należy polać alkoholem miejsce zabrudzone i pozostawić je na kilka minut, by zdążył wejść w reakcję z naszą plamą. Później delikatnie ścieramy tusz miękką szmatką bądź papierem ręcznikowym namoczonym w letniej wodzie bądź w alkoholu.
Jeśli alkohol nas zawiedzie, używamy zwykłego kremu do golenia. Również nakładamy go na plamę, czekamy kilka minut i zmywamy szmatką z letnią wodą. Jeżeli jednak i alkohol i krem do golenia nie usuną naszego zabrudzenia, spryskujemy plamę lakierem do włosów. Należy pamiętać, że ten sposób jest ostatecznością, gdyż niektóre tkaniny mogą ulec zniszczeniu.
W przypadku usuwania tuszu ze skórzanych mebli, wystarczy polać czystą gąbkę sokiem z cytryny i pocierać plamę, dopóki ta nie zniknie.
Przy długopisach żelowych na nic zda nam się alkohol i kwasek. Najlepsza do usunięcia tego zabrudzenia będzie gumka do zmazywania ołówka.
Jeśli nasza pociecha pomazała drewniane meble, trzeba być szczególnie uważnym, gdyż z jednej strony alkohol będzie najlepszym sposobem na usunięcie zabrudzeń, a z drugiej strony może on zostawić nie przyjemnie dla oka smugi. Po użyciu alkoholu istotne jest, aby dobrze przetrzeć to miejsce ciepłą wodą, by zmyć resztki tuszu i alkoholu. Gdy drewno wyschnie, nakładamy specjalny środek do niego przeznaczony, aby powierzchnia czyszczona nie odróżniała się od reszty, np wosk.